تبلیغات
.:: پایگاه فرهنگی چادری ::.
موضوعات حجاب

با سلام، در این قسمت می توانید مطالب پایگاه چادری را در موضوعات مدوّن ببینید. لطفا یک موضوع انتخاب کنید:
نویسندگان

پایگاه منتخب

نظرسنجی

پایگاه فرهنگی چادری:


خالی

دریافت کد لوگو

مطالب حجاب


منطق عقل

اگر چه در روایات به حكمت هایی از این موضوع اشاره شده است، اما باید در تمام مسائل احكام دینی به این نكته توجه داشته باشیم كه اصولاً مسائل عبادی و احكام شرعی جنبة تعبدی دارد و در این مسائل فقط تعبد و پذیرش خواست شارع مقدس مطرح است ، اگر چه مصالحی در آنها نهفته است كه از آنها آگاهی نداریم. در برخی از روایات به گوشه هایی از آنها اشاره می شود. نیز با پیشرفت دانش و فهم و خرد بشری، گوشه های دیگری از آنها آشكار می شود. 
ارسالی از: علی دهقان دیدگاهدر اینجا به برخی از مواردی كه به عنوان مصلحت حجاب در نماز ذكر شده است می پردازیم:
1 - داشتن لباس كامل، بر وقار ظاهری انسان می افزاید. هر چه از لباس انسان كم شود، از وقار وی و حفظ شئون اجتماعی اش كم می شود و نزد دیگران تنزل می یابد. می توان حجاب را یك نوع ادب دانست. ادب اقتضا می كند انسان در مقابل دیگران و بزرگان با لباس كامل ظاهر شود. شركت در محافل و مراسم مذهبی در همة ادیان بلكه نزد همة عقلای عالم معمولاً با حجاب همراه است، به ویژه در اسلام كه لباس رسمی حضور زن مسلمان در اجتماعات ، پوشش كامل است.
انسان در حال نماز به محضر خدا می رود و در حالی كه ملائكه عرش الهی حضور دارند، در یك مجلس رسمی به عبادت خدا می پردازد. بنابراین چون نماز حضور و بار یافتن به درگاه رب العالمین است، در این مجلس هر چه لباس كامل تر و تمیزتر و خوشبوتر باشد، مطلوب تر است، حتی به مردان سفارش شده كه با لباس كامل، ادب حضور در پیشگاه الهی را رعایت كنند.
رسول اكرم (ص) می فرماید: "اعبد الله كأنّك تراه فان كنت لا تراه فانه یراك؛ آن چنان خدا را عبادت كن كه گویا او را می بینی. اگراو را نمی بینی، او تو را مشاهده می كند".
2 - از دیگر مصالح حجاب در نماز این است كه نوعی تمرین مستمر و روزانه برای حفظ حجاب است. نیز یكی از عواملی است كه در پاسداشت دائمی پوشش اسلامی زن و جلوگیری از آسیب پذیری او ، نقش مهمی ایفا می كند. اگر بپذیریم اسلام همواره درصدد حفظ حجاب بانوان و مصونیت آنها است و به عفّت و پاكدامنی سفارش می كند، متوجه می شویم پوشش كامل در نماز همسو با این ایده است.
برای تأكید بر این مسئله چنین شرطی را در نماز لازم می داند. در حقیقت همراه نماز، درس عفّت و پوشش مناسب می دهد، تا الگوی رفتاری و كرداری زن مسلمان را معرفی كند. در عین حال پوشش كامل در پنج نوبت در شبانه روز تمرین و تلقین عملی بسیار خوب و مناسبی بر پوشش و حجاب اسلامی زن مسلمان است.
3 - نماز خواندن در منظر مردم و در اماكن عمومی و مساجد و مجامع، حجاب كامل می طلبد ، به ویژه برای زنان تا از نگاه دیگران مصون بمانند، مخصوصاً كه در نماز ركوع و سجده و نشست و برخاست است، در این صورت حجاب كامل موجب مصون ماندن زنان از نگاه دیگران و باعث حفظ آرامش روحی نمازگزار ، نیز پاسداری از عفّت عمومی می شود.
در مكان خلوت و دور از انظار دیگران نیز: نوعی آرامش به زنان می دهد كه در صورت ورود یك شخص در حال پوشش كامل است. در هر حال نوعی آرامش در خلوت او با خدا حاصل می شود.
در دایرة هستی ما نقطة تسلیمیم رأی آنچه تو اندیشی، حكم آنچه تو فرمایی


آلبوم تصاویر حجاب


     تصویر 20     تصویر 19     تصویر 18     تصویر 17     تصویر 16     تصویر 15     تصویر 14     تصویر 13     تصویر 12     تصویر 11     تصویر 10     تصویر 9     تصویر 8     تصویر 7     تصویر 6
پایگاه فرهنگی چادری