تبلیغات
.:: پایگاه فرهنگی چادری ::.
موضوعات حجاب

با سلام، در این قسمت می توانید مطالب پایگاه چادری را در موضوعات مدوّن ببینید. لطفا یک موضوع انتخاب کنید:
نویسندگان

پایگاه منتخب

نظرسنجی

پایگاه فرهنگی چادری:


خالی

دریافت کد لوگو

مطالب حجاب


حجاب و دینداری

در ظاهر به نظر می‏رسد چنین شخصی تنها یك واجب را ترك كرده و فقط نسبت به همین مسئله گناه می‏كند، اما واجبات و محرمات دیگر را مراعات می‏كند و خداوند برای آنها پاداش در نظر می‏گیرد و از آن جهات مورد لطف و عنایت خداوند قرار می‏گیرد، یك نكته مهم مورد غفلت واقع شده و آن، عدم آگاهی و غفلت شخص از ریشه گناه و پیامدهای آن است.
چنین انسانی به خوبی خداوند را نشناخته و به او ایمان نیاورده و عقل و فهم خود را برتر از علم و آگاهی الهی دانسته است. اگر انسان حقیقتاً خداوند را بشناسد و به این درك و آگاهی برسد كه احكام دین و شریعت اسلام برای خوش بختی و سعادت بشر تشریع گردیده و هر یك از احكام دارای مصلحت و فوائد است كه خداوند از آنها آگاه است، به آن احكام عمل می‏كند. نیز می‏داند كه عمل نكردن به هر حكمی از اسلام، به همان اندازه به دین و ایمان انسان، ضربه وارد می‏كند. ضربه در دین و ایمان، بی ارتباط با عمل به دستورها و احكام دین اسلام نیست، زیرا مطمئناً در عمل به احكام دیگر در او سستی و ضعف ایجاد می‏كند و در ایمان و اعتقاد او خلل وارد می‏كند. خداوند در آیات خود از مؤمنان، ایمان حقیقی و واقعی را طلب كرده است. مهم ایمان واقعی و اعمال صالح طبق ایمان است.

ارسالی از: علی دهقان دیدگاه


خداوند فرموده است:
"یا ایها الذین آمنوا امنوا بالله و رسوله؛ ای كسانی كه ایمان آوردید، ایمان (واقعی) بیاورید به خدا و پیامبرش".
انسان مؤمن باید هر لحظه به خود و ایمانش نظر كند كه آیا واقعاً به خداوند ایمان دارد و به علم و آگاهی و خیرخواهی و حكمت او ایمان و اعتقاد دارد.
از طرف دیگر می‏تواند از مصالح اجتماعی حجاب آگاهی یابد. آثار و فوایدی بسیاری كه در حجاب وجود دارد، مانند استحكام بنیان خانواده، اعتماد میان همسران و بستن راه فریب و شیطانی. هم چنین مضرات بی حجابی كه جهان معاصر مورد تهدید جدی قرار داده است.
رسول خد (ص) فرمود: "زنانی كه جامه‏های نازك بپوشند، با چهره‏های نپوشیده و با تكبر شانه‏های خود را بجنبانند و سرهای خویش را با موهایی چون‏كوهان شتر بیارایند، وارد بهشت نمی‏گردند و با این كه بوی بهشت از دور به مشام می‏رسد، به مشام چنین زنانی نمی‏رسد".(1)
حجاب یكی از اصول مسلم و احكام قطعی اسلام است و از معدود احكامی می‏باشد كه در قرآن به لزوم رعایت آن تصریح شده است، از همین رو شبهه و شكی در مورد وجوب رعایت حجاب وجود ندارد. همان طور كه دیگر احكام الهی را پذیرفته‏اید، دلیلی ندارد كه این حكم را نپذیرید، زیرا حكم حجاب با حكم نماز تفاوتی ندارد. اگر ما خدا را پذیرفتیم و حقانیت پیامبر (ص) و قرآن و اسلام را باور داشتیم، باید تكالیف و احكام آن را نیز پذیرا باشیم، هر چند دلیل حكم را ندانیم ما نمی‏دانیم چرا باید نماز صبح را دو ركعت بخوانیم اما می‏خوانیم چون دستور خداوند است، گرچه باید توجه داشت در مورد لزوم رعایت حجاب دلائل محكمی وجود دارد. شما را برای مطالعه بیشتر در این خصوص به كتاب "حجاب" نوشته استاد شهید مطهری ارجاع می‏دهیم. ما انسانها در آزمایش الهی با مسئله خاصی امتحان می‏شویم كه شاید این مسئله برای دیگری امتحان اصلی نباشد.
برای یكی مقام، برای دیگری پول، برای كسی فرو خوردن خشم، برای دیگری چشم پوشی از نگاه حرام. هر كس به گونه‏ای آزمایش می‏شود كه دیگری آزمایش نمی‏شود.
مردان به حفظ نگاه آزمایش می‏شوند و در این معركه می‏لغزند. زنان به خودآرایی و نمایش كه میلی طبیعی و قوی آنان است، ولی باید بدانیم در همین گردنه‏ها است كه انسان از زندگی غیر خدا آزاد می‏شود.
در قرآن می‏خوانیم: "و ما أدریك ما العقبة فك رقبة؛ و تو چه می‏دانی كه گردنه چیست، آنجا است كه گردن انسان رها می‏شود". با گذشتن از گردنه‏ها است كه به مقام قرب الهی می‏توان رسید. دنیا برای هر كس به شكلی زینت می‏شود. باید توجه داشته باشیم كه خدای نكرده دین خود را به علائق دنیوی وانگذاریم. گاهی یك علاقه طبیعی، سبب می‏شود كه همه چیز را توجیه كنیم، ولی اگر عاشق خدا شویم و محبت او را در دل زنده كنیم، به هر چه می‏گوید، با دل و جان عمل می‏كنیم.
خواهر گرامی، حال و روز عاشقان دنیا را دیده‏اید؟ اگر ندیده‏اید، نظاره كنید. می‏بینید وقتی در انسان عاشق هم می‏شوند، عاشق فقط به معشوق نگاه می‏كند و منتظر است ببیند او چه می‏پسندد تا مو به مو عمل كند. عطر فلانی بو، كفش فلان مدل، رنگ لباس خاص و خلاصه "پسندم آنچه را جانان پسندد". اگر خدا را آن طور بخواهیم و بخوانیم و دل ما به محبت او روشن شود و همیشه با او باشیم، غیر از خواست او نمی‏خواهیم و خواسته‏های خود را بر خواسته او ترجیح نمی‏دهیم. با این نگاه دیگر احكام، تكلیف (كار با مشقت) نیست، بلكه صحنه محبت و عشق عاشق نسبت به معشوق است.
پی‏نوشت‏ها:
1 - آثار الصادقین، صادق احسانبخش، ج 3، ص 67، حدیث 3060.


آلبوم تصاویر حجاب


     تصویر 20     تصویر 19     تصویر 18     تصویر 17     تصویر 16     تصویر 15     تصویر 14     تصویر 13     تصویر 12     تصویر 11     تصویر 10     تصویر 9     تصویر 8     تصویر 7     تصویر 6
پایگاه فرهنگی چادری