تبلیغات
.:: پایگاه فرهنگی چادری ::.
موضوعات حجاب

با سلام، در این قسمت می توانید مطالب پایگاه چادری را در موضوعات مدوّن ببینید. لطفا یک موضوع انتخاب کنید:
نویسندگان

پایگاه منتخب

نظرسنجی

پایگاه فرهنگی چادری:


خالی

دریافت کد لوگو

مطالب حجاب


راه ترویج حجاب دختر چادری

آیا یك مرد جوان می تواند به یك زن جوان كه حجاب مناسبی دارد مرتباً تذكر دهد كه شما باید از چادر كه حجاب برتر است استفاده كنید؟...
ارسالی از: حسن اکبری دیدگاه


در قرآن کریم آمده است : و لا یبدین زینتهن الا ما ظهر منها ولیضربن بخمرهن علی جیوبهن (1) و زینت و آرایش خود جز آنچه قهرا ً ظاهر می شود بر بیگانه آشکار نسازند و باید سینه و بردوش خود را بمقنعه بپوشانند .
در این آیه به زنها دستور داده شده است که زینتهای خویش را , بغیر از آنچه که به طور طبیعی آشکار است از نا محرم بپوشانند و مقنعه ای تا روی سینه , سر کنند .
در آیه ای دیگر حضرت حق می فرمایند : یا ایها النبی قل لازواجک و بناتک و نساء المؤمنین یدنین علیهن من جلا بیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یؤذین (2) ای پیامبر با زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که خویشتن را بچادر فرو پوشند که این کار برای اینکه آنها ( بعفت و حریت ) شناخته شوند تا از تعرض و جسارت ( هوس رانان ) آزار نکشند برای آنها بهتر است .
مراجع تقلید با استناد به آیات و روایات , معتقدند که زن باید به هر وسیله ای اندام خود را از دید نا محرم محفوظ کرده , حجم بدنش را بپوشاند .
لذا حجاب , منحصر در چادر و حتی مانتو نمی باشد ؛ بلکه هر لباسی که غیر از وجه و کفین ( دستها تا مچ و صورت ) را بپوشاند و موجب تحریک و جلب توجه نا محرم نگردد کافی است ؛ ولی باید توجه داشت که همان طور که بقیه ی واجبات , دارای مراتبی مختلف می باشد , حجاب نیز دارای مراتب متوسط , خوب و خوبتر است و چادر , حجاب برتر بانوان محسوب می شود .
بنابراین بهتر است اطرافیان را نه بصورت آمرانه بلکه با لفظی توأم با مهر و محبت به سمت حجاب برتر , یعنی چادر تشویق کنیم و پس از ذکر محاسن و مزیتهای چادر آنها را در انتخاب آزاد بگذاریم .
مقام معظم رهبری در تأیید اینکه حجاب برتر چادر است می فرمایند :
من می گویم چادر , هم بهترین نوع حجاب است و هم یک نشانه ی ملی است که هیچ منافاتی با هیچ نوع تحرکی از زن ندارد , ..... البته می توان محجبه بود ولی چادر نداشت منتها همین جا هم باید آن مرز را پیدا کرد , عده ای از چادر فرار می کنند به خاطر اینکه هجوم تبلیغاتی غرب , دامن گیرشان نشود ..... تصور نکنید اگر ما فرضا ً چادر را کنار گذاشتیم آن مقنعه ی کذایی را ..... درست کردیم دست از سر ما بر می دارند . آنها به این چیزها قانع نیستند بلکه می خواهند همان فرهنگ منحوس خودشان را در اینجا مثل زمان شاه که زن اصلا ً حجاب و پوشش نداشت عمل شود . (4)
وظیفه ی ما روشنگری و آگاهی دادن به قشر زنان , در خصوص داشتن حجابی مناسب است ؛ تصور می کنم تذکر دادن مکرر به داشتن حجاب برتر , آنهم به کسی که حجاب مناسبی دارد , نه تنها تأثیر مثبت نمی گذارد بلکه چه بسا موجبات دلزدگی و ترک حجاب مناسب را نیز فراهم کند .
البته اگر این آقای جوان از محارم او نباشد , به هیچ وجه حق چنین تذکری را ندارد ؛ چرا که اینگونه تذکرات و ارتباطاتی که دلیلی بر آن وجود ندارد , خود می تواند زمینه ای برای ایجاد مفسده باشد !
در صورتی که فرد مذکور از کسانی باشد که مسئول حفظ جامعه از فساد هستند ( مانند ستاد امر به معروف و نهی از منکر و ...) باز هم چنین حقی ندارد ؛ چون انتخاب نوع حجاب , امری اختیاری است و ما حق نداریم افراد را ملزم به انتخاب نوعی خاص , از حجاب کنیم ؛ حتی اگر آن حجاب , حجاب برتر باشد . مهم اینست که حجاب اسلامی رعایت شود نوع آن و رعایت بهتر و برتر حجاب , به انتخاب خود فرد بستگی دارد و اجباری نیست .

(1) سوره ی نور / 31
http://porseman.org منبع:


آلبوم تصاویر حجاب


     تصویر 20     تصویر 19     تصویر 18     تصویر 17     تصویر 16     تصویر 15     تصویر 14     تصویر 13     تصویر 12     تصویر 11     تصویر 10     تصویر 9     تصویر 8     تصویر 7     تصویر 6
پایگاه فرهنگی چادری