تبلیغات
.:: پایگاه فرهنگی چادری ::.
موضوعات حجاب

با سلام، در این قسمت می توانید مطالب پایگاه چادری را در موضوعات مدوّن ببینید. لطفا یک موضوع انتخاب کنید:
نویسندگان

پایگاه منتخب

نظرسنجی

پایگاه فرهنگی چادری:


خالی

دریافت کد لوگو

مطالب حجاب


حجاب و خانواده

 چرا حجاب در بیش‌تر خانواده‌ها كم رنگ شده است‌؟ و چرا بعضی از خانواده‌ها بیش از حد پاپبند هستند؟

انحرافات اجتماعی و ترویج فساد، فحشا و بدحجابی در بین جوامع‌، از طرف افراد ناآگاه و فاسد، مشكلی است كه همواره از آغاز آفرینش انسان بوده و هست و پیامبران بزرگ خداوند و اولیای الهی همیشه با این گونه مشكلات و ناهنجاری‌ها روبرو و درگیر بوده‌اند.

ارسالی از: علی دهقان دیدگاه


قرآن كریم نه تنها دربارة حفظ و رعایت حجاب اسلامی به انسان‌ها توصیه‌های مفید و خوبی دارد; بلكه دربارة بسیاری از مسائل و مشكلات و ناهنجاری‌های غیر اخلاقی بشریت هشدار داده و توصیه‌های فراوانی فرموده است و برای این امر افزون بر یكصد و بیست و چهار هزار پیامبر كه برخی از آن‌ها كتاب‌های آسمانی همراه داشتند، امامان و پیشوایان معصوم‌: علمأ و دانشمندان اسلامی و عوامل دیگری را برای هدایت و تربیت انسان قرار داده است‌; ولی با این حال برخی از انسان‌ها به خاطر عللی به دنبال گناه رفته و مرتكب ناهنجاری و خلاف فرمان‌های خداوند می‌شوند.
برخی از ریشه‌ها و زمینه‌های انحرافات و گناهان از جمله بی حجابی یا بد حجابی عبارتند از:
1. جهل و عدم آگاهی‌; جهل و عدم شناخت نسبت به خدا و هدف از آفرینش و خلقت و آثار گناه و...; زمینه گناه را در انسان به وجود می‌آورد و او را به سوی گناه می‌كشاند; چنان كه بنی‌اسرائیل به خاطر عدم شناخت خداوند یگانه به حضرت موسی‌غ گفتند: "تو هم برای ما معبودی ]از بت‌[ قرار بده‌، چنان كه آن‌ها ]بت پرستان‌[ معبودانی ]از بت‌[ دارند." حضرت موسی‌غ ]در پاسخ آن‌ها[ گفت‌: "شما جمعیتی جاهل و نادان هستید". (اعراف‌،138)(ر.ك‌: تفسیر نمونه‌، آیت الله مكارم شیرازی و دیگران‌، ج 6، ص 333 / اصول كافی‌، ج 1، ص 13، دارالكتب الاسلامیة‌، تهران‌.)
2. سرمایه و ثروت‌، فقر و تهیدستی‌; گاهی انسان از استغنا و بی نیازی طغیان می‌كند(علق‌، 6و7; قصص‌، 58) گاهی فقر و تهیدستی زمینه‌ساز گناه می‌شود.(ر.ك‌: نهج‌البلاغه‌، حكمت 153.)
3. محیط فاسد و جو زدگی و تأثیر آن بر افراد جامعه‌; چنان كه در سوره اعراف‌، آیه 38، در داستان حضرت موسی‌غ با بنی‌اسرائیل گذشت كه چگونه قوم آن حضرت تحت تأثیر محیط فاسد بت‌پرستی قرار گرفتند.
4. همنشین نااهل و دوستان بد; (فرقان‌، 27ـ29; مدثر،45)
پیامبر گرامی‌می‌فرماید: "المرء علی دین خلیله و قرینه‌; انسان بر دین دوست و همنشین او است‌".
5. پیروی از رهبران فاسد;(اسرأ، 16; نحل‌، 100).
6. تحقیر و سركوب شخصیت انسان‌; انسان‌هایی كه از نظر روحی و روانی شخصیتی متزلزل و دو گانه دارند، برای پر كردن خلاء روحی و روانی خویش هر روز شكل و ظاهری خویش را به گونه‌ای تزئین می‌كند و با احساس كمبود شخصیت در نزد دیگران‌، به طریق مختلف در رفع و برطرف كردن ظاهری كمبودش تلاش می‌كند و از راه‌هایی مانند:
خودنمایی‌، گرایش به مُدگرایی و جو گرایی و... برای جبران خلأ درونی خود به هر دری می‌زند.(ر.ك‌: بحارالانوار، علامه مجلسی‌;، ج 72، ص 249، چاپ تهران / گناه‌شناسی‌، محسن قرائتی‌، مؤسسه در راه حق / پیام قرآن‌، آیت الله مكارم شیرازی و دیگران‌، ج 1، ص 296ـ462، دارالكتب الاسلامیة‌، تهران‌.)
برای مقابله و پیش‌گیری از ناهنجاری‌هایی مثل بد حجابی‌، فساد و... راه‌هایی وجود دارد از جمله‌:
1. تقویت باورهای دینی‌; به گونه‌ای كه خداوند را در همه امور و كارها حاضر و ناظر بداند و از گناه پرهیز نماید.
2. زنده كردن فرهنگ اصیل اسلامی و شناساندن حجاب به عنوان یك ارزش قرآنی و دینی‌.
3. امر به معروف و نهی از منكر; كه بهترین روش مبارزه با انحرافات و ناهنجاری‌ها، نظارت عمومی و امر به معروف و نهی از منكر می‌باشد. قرآن كریم می‌فرماید: "همانا كسانی كه چون در زمین به آنان توانایی دهیم‌، نماز برپا می‌دارند و زكات می‌دهند و به كارهای پسندیده وا می‌دارند و از كارهای ناپسند باز می‌دارند و فرجام همه كارها از آن خداست‌"(حج‌،41)
4. شناساندن الگوهای شایسته و برتر; برخی از زنان جامعه امروزی با وجود الگوهای شایسته و برتر، به خاطر عدم شناخت آن‌ها، متأسفانه به دامن الگوهای مبتذل و ناهنجار پناه می‌برند و دچار سرخوردگی شده و منزوی می‌شوند.
خداوند متعال به پیامبر اكرم‌ می‌فرماید: "]ای پیامبر[ بگو: اگر خداوند را دوست می‌دارید، از من پیروی كنید".(آل‌عمران‌،31) و...(ر.ك‌: حجاب از دیدگاه قرآن و سنت‌، فتحیه فتاحی‌زاده‌، ص 180ـ189; دفتر تبلیغات اسلامی / مسأله حجاب‌، شهید مرتضی مطهری‌، انتشارات صدرا.)
ب ـ مقید بودن و پای‌بند به حدود الهی‌، از جمله حفظ حجاب‌، ریشه در اعتقاد و ایمان راسخ خانواده‌ها، به نقش احكام الهی در سعادت انسان دارد; روشن است همان گونه كه افراط و تفریط در هر كاری زیان دارد، پای‌بندی بی حد و اندازه‌، در حجاب نیز ممكن است اثرات معكوسی داشته باشد; از این رو، شایسته است به همان اندازه‌ای كه اسلام مشخص كرده‌، عمل نمود; چنان كه در آیات 31 و 32 سورة مبارك نور اندازه و حدود حجاب بیان شده است‌.
آلبوم تصاویر حجاب


     تصویر 20     تصویر 19     تصویر 18     تصویر 17     تصویر 16     تصویر 15     تصویر 14     تصویر 13     تصویر 12     تصویر 11     تصویر 10     تصویر 9     تصویر 8     تصویر 7     تصویر 6
پایگاه فرهنگی چادری