تبلیغات
.:: پایگاه فرهنگی چادری ::.
موضوعات حجاب

با سلام، در این قسمت می توانید مطالب پایگاه چادری را در موضوعات مدوّن ببینید. لطفا یک موضوع انتخاب کنید:
نویسندگان

پایگاه منتخب

نظرسنجی

پایگاه فرهنگی چادری:


خالی

دریافت کد لوگو

مطالب حجاب


فلسفه حجاب

«حجاب» یكی از دستورات الهی است كه در قرآن كریم، به طور صریح در آیات متعددی مطرح شده است و از آنجا كه سلامت جامعه و بهداشت روانی خانم‌ها حتی بهداشت روانی مردان در گرو این مطلب است این موضوعی است كه لازم است از زاویه‌های مختلف به آن پرداخت و همچنین حكمت‌ها و قوانین و احكام آن بیان شود.


ارسالی از: علی دهقان دیدگاهدر این موضوع باید روشن شود خانم‌ها وظیفه‌شان چیست؟ همانطور كه آقایان هم حجاب دارند و وظیفه‌ی آنها چیست؟ تا چه حدی آقایان باید بدنشان پوشش داشته باشد و تا چه حدی خانم‌ها بدنشان پوشش داشته باشد؟ و این مسئله، هم بسیار ساده است و هم بسیار مهم. وقتی حكمت‌های رعایت حجاب بیان شود كه در آیات قرآن هم اشاره شده موجب می‌شود كه خود خواهران با اشتیاق بیشتری به رعایت حجاب بپردازند.

در مورد حجاب آیاتی در قرآن وجود دارد كه در دو آیه‌ی آن به این موضوع توجه ویژه شده است یكی آیه‌ی 31 نور كه می‌فرماید:

«وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلاَ یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَی‏ جُیُوبِهِنَّ وَلاَ یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ»؛ «و به زنان با ایمان بگو: چشم‌های خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ كنند، و زینت خود را ـ جز آن مقدار كه نمایان است ـ آشكار ننمایند، و (اطراف) روسری‌های خود را بر سینه‌ی خود افكنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود)، و زینت خود را آشكار نسازند مگر برای شوهرانشان، یا...»

در این آیه از یك طرف به خانم‌ها تأكید می‌كند كه مواظب باشند پاكدامن باشند و چشمشان را مواظبت كنند و از طرفی هم می‌فرماید: مواظب باشید مواضع زینت و جاهای تحریك‌آمیز بدن‌تان را برای نامحرم آشكار نكنید.

كه البته خانم‌های مؤمن و متقی این مسائل را رعایت می‌كنند و اكثریت خواهران جامعه ما همین طور هستند.

و در ادامه آیه یادآور می‌شود كه زینت‌های زن برای چه كسانی می‌تواند ظاهر شود.

استاد شهید مطهری در كتاب «مسئله حجاب» بحث مفصلی در مورد این آیه دارند و نكات دقیق فقهی و تفسیری این آیه را مورد بحث قرار داده‌اند.

آیه‌ی مهم دیگر در مورد حجاب آیه‌ی 59 سوره‌ی احزاب است كه می‌فرماید:

«یَا أَیُّهَا الْنَّبِیُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلاَلبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنَی‏ أَن یُعْرَفْنَ فَلاَ یُؤْذَیْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُوراً رَّحِیماً»

«ای پیامبر به خانم‌های خودت و دختران خودت و زن‌های مومن بگو ـ یعنی این حكم هم برای خانواده‌ی پیامبر هم برای زن‌های مومن است ـ این چادر یا روسری بلندی كه خانم‌ها روی سر می‌اندازند و لباسشان را به خودشان نزدیك كنند، این كار برای اینكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است؛ (و اگر تاكنون خطا و كوتاهی از آنها سرزده توبه كنند) خدا همواره آمرزنده‌ی رحیم است.»

به عبارت دیگر می‌فرماید: خانم محترم به صورت نامناسب از خانه خارج نمی‌شود مثلاً با همان لباس داخل خانه خارج نمی‌شود بلكه یك لباس اضافی دارد مثل چادر، كه وجه كامل حجاب است یا مثلاً مانتوی بسیار مناسب با روسری بلند، كه وقتی از خانه خارج می‌شود كاملاً معلوم است كه این خانم عفیف و پاكدامن است. و در حقیقت به این صورت شخصیت خودش را به نمایش می‌گذارد.

و ادامه‌ی آیه می‌فرماید:‌ «ذلِكَ أَدْنَی‏ أَن یُعْرَفْنَ» این حجاب بهتر و نزدیك‌تر است به اینكه شناخته بشوند، یعنی انسان‌های لا ابالی و هرزه و دگر آزاری كه در جامعه وجود دارند و احیاناً مزاحم خانم‌ها می‌شوند، اگر خانمی را با حجاب كامل ببینند دیگر طمع نمی‌ورزند و متوجه می‌شوند كه این زن پاكدامنی است. بنابراین آیه می‌فرماید فایده و حكمت رعایت حجاب این است كه افراد شناخته می‌شوند، و كسی دیگر آنها را اذیت نمی‌كند.

حكمت‌های حفظ حجاب:

این دستور الهی فلسفه و حكمت‌های متعددی دارد كه به برخی از آنها اشاره می‌كنیم:

1. حفظ بهداشت روان:

بنابر آنچه از آیه بدست می‌آید اگر خانمی حجابش را رعایت كرد، در جامعه به عنوان زنی پاكدامن شناخته می‌شود و از برخی مشكلات و خطرات محفوظ می‌شود از این رو حجاب «محدودیت» نیست بلكه «مصونیت» است و با رعایت حجاب «بهداشت روانی» جامعه تأمین می‌شود، و علاوه بر این كه خود خانم‌ها از آرامش روانی برخوردار می‌شوند برای مردان جامعه هم این آرامش را به ارمغان می‌آورند، و دست و چشم طمع ورزان آلوده را هم كوتاه می‌كنند.

زیرا خانمی كه بدون حجاب از خانه خارج می‌شود، امنیت خاطر ندارد و ترس و دلهره دارد كه مبادا افرادی بی‌تربیت به او اسائه‌ی ادب كنند؛ از این رو دچار فشار روانی و ضعف اعصاب می‌شود و پس از مدتی این فشار روانی و ضعف اعصاب، بیماری‌های بسیاری را در پی دارد كه از جمله‌ی آنها اضطراب، كم خوابی و كاهش اشتهاء را می‌توان نام برد.

2. حفظ شخصیت زن:

اگر خانمی بدون حجاب در جامعه ظاهر شود شخصیت خود را در معرض خطر قرار می‌دهد چرا كه در چنین حالتی، دستخوش حرف‌های زشت و نگاه‌های آلوده‌ی افرادی می‌شود كه حتی نگاه به آنها نیز ممكن است برای آن زن نفرت‌انگیز باشد. افرادی لاابالی، ولگرد كه همیشه دنبال فرصتی هستند تا هر چه می‌خواهند ببینند و هر چه می‌خواهند بگویند.

حال سوال این است كه آیا بی‌حجابی به نفع زن است یا به ضرر زن؟ آیا بی‌حجابی «شخصیت زن» را نشانه نرفته است؟ آیا این نوع پوشش پس از مدتی بی‌شخصیتی و هرزگی و بی‌تربیت شدن زن را در پی ندارد؟

3. حفظ آبروی خانواده:

خانمی كه بدون پوشش مناسب از خانه خارج شود همسایگان به او و خانواده‌اش بدبین می‌شوند و همچنین دختری كه بدون حجاب است و افراد هرزه به او نگاه می‌كنند و حرف‌های زشت به او می‌زنند آیا آینده و ازدواج او به خطر نمی‌افتد؟ آیا برای خانواده‌ی او آبرویی باقی می‌ماند؟ چرا با رعایت كردن حجاب هم آینده و ازدواج خود را تأمین نكنیم؟ و هم به جای اینكه باعث سرشگستگی خانواده شویم آبروی خانواده را نیز پاسداری كنیم.

4. محكم شدن پیوند خانواده:

پوشش نامناسب و رواج بی‌حجابی از دو جهت باعث سست شدن پیوند خانواده‌ها می‌شود:

از جهتی وقتی خانمی با پوشش نامناسب از خانه خارج می‌شود موجبات نارضایتی شوهر و اعضای خانواده را فراهم می‌كند و موجب بدبینی شوهر یا اعضای خانواده به او می‌شود.

و از طرفی مردها كه باید تمام توجهشان به همسر و خانواده‌ی خود باشد، وقتی در جامعه حاضر می‌شوند و با زنان بی‌حجاب روبه‌رو می‌شوند كم كم نظر آنها به این زنان جلب می‌گردد كه این دو موضوع، خود مقدمه‌ای است برای فروپاشی خانواد‌ه‌ها و به مرز طلاق رسیدن.

5. استواری اجتماع:

اگر بی‌حجابی رواج پیدا كند آرامش جامعه نیز از بین می‌رود، و به خاطر این ناامنی حتی به مدرسه رفتن دختران، نیز امری ناممكن می‌شود. لذا می‌بینیم كه آزادیِ در پوشش و آرایش و... به جایی می‌رسد كه امنیت جامعه را سلب می‌كند زیرا همانطور كه بیان شد در دل چنین «آزادی» یك «زندانی» نهفته است كه نمونه‌اش را در برخی كشورها شاهد هستیم كه در نتیجه‌ی این آزادی، افراد برای امور ضروری خود مثل تحصیل یا خرید با چه مشكلاتی روبه رو هستند!؟

6. جلوگیری از فحشا:

زیاد شدن فحشا در جامعه پیامد دیگری برای بی‌حجابی است. چرا كه تصور افراد از شخص بی‌حجاب این است كه او با بی‌حجابی اعلام می‌كند كه همه به من توجه كنید و هر چه می‌خواهید به من بگویید و...214

به امید آنكه بتوانیم با رعایت حجاب و پوشش اسلامی امنیت و بهداشت روانی خود، خانواده و جامعه را همراه با رضوان الهی به دست آوریم.

پاورقی:

214 . برای مطالعه بیشتر به تفسیر نمونه، ج 17 و كتاب فلسفة حجاب شهید مطهری مراجعه شود.


آلبوم تصاویر حجاب


     تصویر 20     تصویر 19     تصویر 18     تصویر 17     تصویر 16     تصویر 15     تصویر 14     تصویر 13     تصویر 12     تصویر 11     تصویر 10     تصویر 9     تصویر 8     تصویر 7     تصویر 6
پایگاه فرهنگی چادری