تبلیغات
.:: پایگاه فرهنگی چادری ::.
موضوعات حجاب

با سلام، در این قسمت می توانید مطالب پایگاه چادری را در موضوعات مدوّن ببینید. لطفا یک موضوع انتخاب کنید:
نویسندگان

پایگاه منتخب

نظرسنجی

پایگاه فرهنگی چادری:


خالی

دریافت کد لوگو

مطالب حجاب


علل بی حجابی

  عوامل بد حجابی در جامعه به دو قسم تقسیم می شود،....
ارسالی از: علی دهقان دیدگاه


عوامل بد حجابی در جامعه به دو دسته تقسیم می‏شود:
الف) عوامل درونی: منظور از عوامل درونی، مجموعه مؤلّفه‏هایی است كه به وجود آوردن این پدیده دخالت داشته و ناشی از عملكرد افراد یك جامعه و سیستم سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حاكم بر آن است. مهم‏ترین آنها عبارت است از:
1. از نظر انسان‏شناختی و روان‏شناختی انسان موجودی است كه دارای قدرت اختیار می‏باشد، یعنی، هم توانایی انتخاب راه درست و طی كردن مراتب كمال انسانی را دارد و هم توانایی پیروی از امیال و هواهای نفسانی و طی كردن مدارج انحطاط و سقوط را. قرآن می‏فرماید: انا هدیناه السبیل اما شاكرا و اما كفورا ، (انسان، آیه 3). بر این اساس در جامعه‏ای مانند جامعه اسلامی ما ـ كه بسیاری از احكام، ارزش‏ها و معارف اسلامی برای اداره جامعه تبیین شده و جای هیچگونه عذر و بهانه‏ای نیست ـ بعضی از احكام الهی (مانند حجاب) از سوی برخی افراد نادیده گرفته می‏شود، به این اصل و عنصر روان‏شناختی باز می‏گردد. به عبارت دیگر یكی از مهم‏ترین عوامل بدحجابی در جامعه، پیروی از هواهای نفسانی است كه خود ناشی از ضعف ایمان و تقوا،تزلزل شخصیت است و... می‏باشد و در مظاهری از قبیل تجمل‏گرایی، خودنمایی در مقابل بیگانگان و... نمود پیدا می‏كند. یكی از راه‏های اصلاح جامعه از این معضل، مقابله با عوامل روان‏شناختی آن و تقویت ایمان و تقوای افراد جامعه و تقویت انگیزه، عزم و اراده آنان در اجرایاحكام الهی و موازین و مقررات اسلامی در سطح جامعه می‏باشد. قرآن كریم می‏فرماید: انّ الله لا یغیّر ما بقومٍ حتی یغیّروا ما بأنفسهم... ؛ خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییرنمی‏دهد، مگر آن كه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند{M، (رعد، آیه 11).
2. ریشه‏های تاریخی این مسأله كه به اقدامات رژیم پهلوی برای گسترش فرهنگ برهنگی، بی‏بند و باری و كشف حجاب بر می‏گردد، كه توانست بخشی از جامعه ما را دچار این انحراف كند و بی‏حجابی را در خانواده‏ها به صورت یك هنجار و ارزش درآورد. روند گسترشاین معضل، هر چند با وقوع انقلاب اسلامی و فضای ناشی از دوران دفاع مقدس، تا حد زیادی كنترل شد؛ ولی به دلایل متعددی، رگه‏ها و ریشه‏های خود را همچنان حفظ نمود و بعد از تغییر محیط ارزشی جامعه و فاصله گرفتن از فضای معنوی حاصل از انقلاب و دفاع مقدس، دوبارهمجال ظهور و بروز پیدا كرد.
3. كوتاهی و بی‏توجهی برخی از مسؤولان فرهنگی كشور در تثبیت ارزش‏ها و احكام اسلامی و تعمیق بخشیدن به آن، از وسایل دیگر گسترش بدحجابی است.
گفتنی است كه به علت وجود مشكلات ناشی از تثبیت انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی، فشارهای خارجی محاصره‏های گوناگون اقتصادی، سیاسی و... باعث شد كه بیشترین وقت و انرژی مسؤولان و دستگاه‏های دولتی به این امور صرف شود و توجه چندانی به مسائلفرهنگی جامعه و اجرای راه‏كارها و برنامه‏هایی در جهت تثبیت و تعمیق ارزش‏ها و احكام اسلامی مبذول نگردد.
4. بعضی از اقدامات انجام گرفته بعد از سال 1368 (از قبیل سیاست‏های پولی و ارزی و...) كه به منظور تسریع در روند توسعه و رشد اقتصادی، صنعت و... انجام گرفت، ناخواسته موجب تغییر ارزش‏های جامعه، به سوی هنجارهای مادی، مدرك‏گرایی، تجمل پرستی و...گردید.
5. عملكرد منفی و نامطلوب برخی از دستگاه‏های فرهنگی (از جمله وزارت ارشاد و مطبوعات وابسته در سال‏های اخیر) و میدان دادن به افراد و عناصری كه هیچ اعتقادی به نظام اسلامی ندارند و با استفاد از تسهیلات مادی و معنوی وزارت ارشاد و فضای باز و بدون نظارتجامعه، موجبات نشر و ترویج فرهنگ فاسد منحط دوران پهلوی و ارزشهای حاكم بر جوامع غرب را فراهم و اوضاع فرهنگی كشور را به شدت مسموم و آلوده نمودند به گونه‏ای كه مقام معظم رهبری هشدارهای شدید به مسئولین فرهنگی داده، نارضایتی خود را از عملكرد وزارتارشاد اعلام نمودند كه در نهایت منجر به استعفای وزیر ارشاد گردید.
6. برخی از افراط و تفریطهایی كه در سالهای اولیه انقلاب و بعد از آن در مبارزه با بی حجابی و بد حجابی شد از قبیل استفاده روشهای خشونت‏آمیز و فیزیكی و... باعث بوجود آمدن تنفر و انزجار و بدبینی به این حكم الهی گردید.
7. اجرا نشدن فریضه مهم امر به معروف و نهی از منكر یا نظارت ملی به صورت فراگیر و گسترده و نظام‏مند از طرف احاد جامعه، كه در روایات متعدد ضامن حفظ و سلامت جامعه از فساد، نا امنی و... شمرده شده است.
ب) عوامل بیرونی: مهمترین عامل بیرونی تهاجم فرهنگی گسترده و همه جانبه غرب به ارزش‏های اسلامی و ملّی ما، برای بی هویت نمودن نسل جوان، تضعیف باورهای عقیدتی در مردم و در نهایت شكست نظام اسلامی در ایران با استفاده از پیشرفته‏ترین وسایل تكنولوژی ـاعم از نرم‏افزاری و سخت‏افزاری، عناصر وابسته داخل در عرصه‏های فرهنگی و اقتصادی و... در جهت حاكم نمودن فرهنگ و ارزش‏ها و مظاهر تمدن غرب.
مجموعه عوامل فوق سبب گردیده كه متأسفانه علیرغم گذشت بیش از دو دهه از انقلاب اسلامی، معضل بد حجابی در جامعه اسلامی ما وجود داشته باشد. اما در مورد راه‏های برخورد و مقابله با این پدیده زشت دو راهكار قابل پیش‏بینی می‏باشد:
1. راهكارهای فیزیكی و برخورد از موضع قدرت با متخلفین البته این برخورد باید حساب شده و هنجارمند باشد.
2. كار بنیادی فرهنگی. مسلما برخورد با این پدیده به صورت فیزیكی و از طریق دستگاههای دولتی، بسیار دشوار و تا حدّی ناممكن است. زیرا اگر ما در مسئله لباس و پوشش اسلامی صرفا بخواهیم از طریق زور وارد شویم، استدلال و منطق نداشته باشیم و نتوانیم حقانیت ولزوم پوشش اسلامی، آثار مثبت و فواید و بركات اجرای این فریضه الهی در ابعاد مختلف زندگی شخصی و اجتماعی افراد و فلسفه حجاب و... را با كار فرهنگی مستمر عمیق و ریشه‏ای با استفاده از دستگاههای فرهنگی و رسانه‏های جمعی و مطبوعات و... به زیباترین و بهترینصورت، ارائه دلیل و برهان، ثابت كنیم، متأسفانه باید منتظر رواج و گسترش بدحجابی و رواج ارزشهای غربی به صورت گسترده در جامعه اسلامیمان باشیم. عامل مهم دیگری كه می‏تواند ما را در مقابله با این معضل اجتماعی یاری نماید اهتمام جدی جامعه به انجام فریضه امر بهمعروف و نهی از منكر است. بدیهی است اگر جامعه در این زمینه به صورت جدی وارد عمل شود و این فریضه الهی را منطبق با شرایط و مراتبی كه در شرع مقدس معین گردیده، عملی سازد دستگاههای فرهنگی نیز بهتر می‏توانند در حل این معضل اجتماعی اقدامنمایند.
برای آگاهی بیشتر ر.ك:
1ـ حداد عادل، فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی
2. فرامرز رفیع‏پور، توسعه و تضاد
3. علی ذوعلم، انقلاب و ارزشها
4. شهید مطهری، مسأله حجاب.


آلبوم تصاویر حجاب


     تصویر 20     تصویر 19     تصویر 18     تصویر 17     تصویر 16     تصویر 15     تصویر 14     تصویر 13     تصویر 12     تصویر 11     تصویر 10     تصویر 9     تصویر 8     تصویر 7     تصویر 6
پایگاه فرهنگی چادری